Τις παραιτήσεις τους από μέλη της γραμματείας της παράταξης ανοιχτοί Ορίζοντες, υπέβαλαν ο Φώτης Κουγιουμτζής τέως επικεφαλής της παράταξης ενεργοί πολίτες και ο Αντρέας Πιλάλης τέως συντονιστής της παράταξης Ενεργοί Πολίτες.
Στην επιστολή παραίτησης αναφέρουν ξεκάθαρα τους λόγους για τους οποίους οδηγήθηκαν Σε αυτή τους την ενέργεια. Σημαντικό ρόλο έπαιξε η υποψηφιότητα στο ψηφοδέλτιο του κ. Παχατουρίδη, του επικεφαλής της παράταξης "Ανοιχτοί Ορίζοντες για το Περιστέρι" κ. Καποτά που όπως αναφέρουν οι ίδιοι έγινε Χωρίς καμία εξουσιοδότηση από τα όργανα της παράταξης και χωρίς κάποια ενημέρωση από τον ίδιο ως όφειλε των μελών της παράταξης:
Μετά από ενεργή συμμετοχή πολλών ετών στα αυτοδιοικητικά δρώμενα της παράταξης της Αριστεράς στο Περιστέρι, που έχει τις ρίζες της στη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΉ ΣΥΝΕΡΓΑΣΊΑ του Δ. Φωλόπουλου και μετέπειτα με τις παρατάξεις ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ και ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ, βρισκόμαστε στη δυσάρεστη θέση να υποβάλουμε τις παραιτήσεις μας από μέλη της Γραμματείας της παράταξης ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ για τους κάτωθι λόγους:
Δηλώνουμε ότι δεν εγκαταλείπουμε τον αγώνα για την συνέχιση της ιστορικής διαδρομής της παράταξης της Αριστεράς στο Περιστέρι! Την έχει ανάγκη η κοινωνία και η πόλη για ουσιαστικές λύσεις !
Θα συνεχίσουμε να προασπίζουμε το Δημόσιο Συμφέρον που καταστρατηγήθηκε από τη σημερινή διοίκηση του Δήμου και δόθηκε βορά σε ιδιωτικά συμφέροντα! Θα είμαστε κοντά στις παραμελημένες γειτονιές και τους ανθρώπους που τις κατοικούν !
Μακριά από τον πολιτισμό του lifestyle και κοντά στους ενεργούς πολίτες που αναζητούν εναγωνίως τρόπους και μέσα αληθινής, συμμετοχικής πολιτιστικής έκφρασης.
Τέλος, θέλουμε να ευχαριστήσουμε τα μέλη της παράταξης για την μέχρι σήμερα κοινή μας προσπάθεια και να ζητήσουμε την κατανόηση τους για τα όποια τυχόν λάθη ή παραλείψεις μας.
Για ένα μόνο θέλουμε να είσαστε σίγουροι! Δεν προδώσαμε ποτέ τις αξίες και τα ιδανικά της Αριστεράς!
Σας ευχαριστούμε για όλα
ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΜΑΖΙ!
Φώτης Κουγιουμτζής τ. επικεφαλής της παράταξης ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ
Αντρέας Πιλάλης τ. συντονιστής της παράταξης ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ